Tlak na omezování plastů je čím dál větší i u nás. Jednorázové plastové tašky zdarma v obchodech už nedostanete. Ale plastových pytlíků je v krámech stále plno. Každý Čech jich ročně průměrně spotřebuje 400. Navíc jich často díky čím dál tenčím stěnám pytlíků potřebujete více, než je zdrávo.

Ale blýská se na lepší časy. Můžete si totiž na potraviny zodpovědně pořídit ekologické sáčky a pytlíky. Jaké máte možnosti?

Pro a proti

Pro

  • nešíříte zbytečný odpad
  • sáčky lze dobře udržovat
  • lze v nich skladovat i pečivo

Proti

  • nesmíte je zapomenout doma
  • nejsou zdarma

Jak se naučit s nimi nakupovat?

Po pravdě největší problém je naučit se na ně nezapomenout. Jestli chodíte na nákup potravin pouze plánovaně, dá se to snadno vyřešit. Dejte je nákupních tašek a po vyskládání nákupu je zase vraťte zpět. Zkoušel jsem je mít uložené i v autě, ale přiznám se, že marně.

Kde je koupit?

Jaké typy sáčků můžete pořídit?

Možností je více, každá má své výhody a nevýhody. Něteré jsou univerzální, jiné se hodí spíše jen pro určité druhy potravin.

Síťovinové sáčky

Zde je jako materiál použitá bavlna. Pytlíky mají nosnost i několik kilogramů. Štítky s váhou a cenou na nich drží bez problémů. Hodí se hlavně na ovoce a zeleninu, které v nich mohou dýchat.

Při praní pytlíků od značky Re-Sack je maximální teplota 30°C. Zároveň počítejte s tím, že přírodní materiál se po prvním praní může mírně srazit.

Re-Sack 3pack – balíček sáčků na ovoce, zeleninu a pečivo

Plátěné sáčky z bavlny

Kompletně přírodní a dobře udržovatelné pytlíky. Hodí se jak na ovoce, či zeleninu, ale i pečivo. Podle velikosti koupíte jeden od cca 30 korun výše (30×30 cm). Díky materiálu je můžete prát při 60 °C. Životnost výrobci uvádějí i pět let.

Sáček z biobavlny od značky Ecodis má i stahovací šňůrly

Pěkný výběr najdete na Biooo.cz.

Frusack

Český produkt využívá 100% PLA (polymléčná kyselina) kompostovatelné vlákno na bázi rostlinného škrobu bez přidaných aditiv. Cenově vyjde trošku dráž. Výhodou je, že je průhledný a v obchodě vidí, co v něm doopravdy máte. Frusack o rozměrech 32×32, jako na obrázku níže, unese 3,5 kilogramů a za cenu 210,- Kč dostanete rovnou dva kousky.

Frusack Duo Green

Svačinové sáčky z bioplastu

Pokud už někde potřebujete lépe potraviny izolovat, hodí se pytlíky z bioplastu od značky HBABio. Jsou paroprospustné a po použití se dají hodit do kompostu. A jde o český výrobek.

svačinové sáčky (50 ks)

Zatím žádné zkušenosti v diskuzi. Buď první!
Komentujte Cancel
Comments to: Ekologické sáčky – nákup bez plastových pytlíků

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *