Snažíte se žít v souladu s přírodou, nezatěžovat ji zbytečným odpadem a chemickými látkami? Lze takový způsob života udržet i po příchodu miminka? Nebo jste naopak o složení různých produktů začali více přemýšlet právě kvůli vašemu novorozenému? Produkty šetrné k přírodě jsou pro děti mnohdy to nejlepší, protože jsou díky svému přírodnímu složení vhodné i pro velmi citlivou dětskou pokožku. My vám dnes přinášíme 8 praktických tipů, jak udělat vaši péči o miminko (i starší dítě) ekologičtější.

Toto je hostovský článek od přátel z rodicovo.cz

Vyhněte se jednorázovým neekologickým plenkám

Jednorázové pleny jsou bezpochyb nejjednodušším způsobem, jakým lze přebalování miminka řešit. S plenkami nemáte žádnou práci navíc, po použití je vyhodíte a miminku nasadíte plenu novou, čistou. Při používání jednorázovek však průměrně za plenkové období miminka vyprodukujete kolem tuny odpadu, což rozhodně není zanedbatelné množství. Aby toho nebylo málo, množství odpadu není jedinou nevýhodou konvenčních jednorázových plen. Některé pleny běžně dostupné v obchodech obsahují chemikálie, které pro miminko tvoří potenciální zdravotní riziko. Málokterý rodič, který si o problematice toxických látek v plenkách zjistí více, u konvenčních plen nadále zůstane. Jaké jsou tedy ekologičtější a šetrnější alternativy?

Bezplenková komunikační metoda

Nejvíce ekologická, ale také pro rodiče časově nejnáročnější, je bezplenková komunikační metoda. Jak již z názvu vyplývá, tato možnost pleny z vašeho života úplně vyloučí a díky tomu neprodukujete odpad žádný.

Metoda spočívá v komunikaci miminka s maminou. Ačkoliv novorozeně neumí mluvit, za pomoci řeči těla vydává různé signály, které se rodiče mohou naučit rozpoznat. V ideálním případě pak poznáte, kdy vám miminko signalizuje, že se mu chce čůrat nebo kakat a podle toho ihned zareagujete. Můžete jej podržet nad záchodem nebo nočníkem, kde se vyprázdní a žádná plena nebude potřeba. 

Látkové pleny

Daleko jednodušším řešením jsou pleny látkové. Fungují stejně jako klasické jednorázové plenky, jen si musíte dát extra práci s jejich praním – a kdo by chtěl být důsledný, musí zvážit i vyšší spotřebu vody na praní. Ta je však v porovnání s tunou odpadu a obrovskou spotřebou surovin a energie při výrobě jednorázových plen skoro zanedbatelná.

Látkové pleny jsou dnes mezi rodiči na vzestupu a na trhu najdete spoustu značek, které mají své produkty vychytané to nejmenšího detailu. Jednoduše se tak vyhnete i zbytečné chemii, která v bavlněných plenkách nemá své místo. Látkové pleny jsou skvělým kompromisem časové náročnosti a dopadu na přírodu. 

Ekologické pleny

A pokud zkrátka nemáte čas na každodenní praní nebo z jakéhokoliv důvodu nechcete látkové pleny používat, sáhněte alespoň po ekologických jednorázových plenách. Ty vám zaručí čisté přírodní složení (bez škodlivých chemikálií) a přírodě zase snazší rozložitelnost a recyklovatelnost. Na trhu existuje více značek, které do této kategorie spadají, jen je potřeba počítat s tím, že oproti konvenčním plenám si trochu připlatíte.

Volte kosmetiku s přírodním složením

Stejně tak, jako se chcete vyhnout plenám s obsahem škodlivých látek, to stejné požadujte ještě důsledněji po dětských kosmetických a hygienických produktech. To, že je produkt určený pro miminka (protože je to uvedené na etiketě) ještě nezaručuje jeho čisté složení. Šampony, krémy a olejíčky pro své miminko vybírejte důkladně, zajímejte se o složení a nakupujte ideálně ve specializovaných obchodech, zaměřených na bio a ekologické výrobky. Vsadit můžete na zaručené značky, které si potrpí na přírodní složení, jako je např. OnlyBio, LaSaponaria nebo česká značka Nobilis Tilia

Používejte co nejméně dětské kosmetiky

Na druhou stranu, s množstvím kosmetických produktů pro miminko netřeba přehánět. Ačkoliv chcete svému malému pokladu dopřát to nejlepší a v dobré víře nakoupíte ty nejvíce bio produkty na trhu, přehnaná péče nemusí vždy padnout na úrodnou půdu. Při použití olejíčku stačí tři kapky rozetřít do vlhké pokožky – nemusíte olejíčkem miminko potírat celé. Kůže potřebuje hlavně dýchat a velkým množstvím pečující kosmetiky jí v tom bráníme. Malá miminka nepotřebují ani žádné šampony či mýdla – úplně nejlépe poslouží voda. Pokud používáte látkové pleny, nemusíte ani zadeček preventivně natírat proti opruzeninám. Nakládejte s množstvím použité i nakoupené dětské péče minimalisticky. Umožníte dětské pokožce dýchat a vyprodukujete méně odpadu v podobě obalů.

Vyhýbejte se parfemovaným přípravkům

Parfemované produkty k miminkům vůbec nepatří. Nejmenší miminka se v novém světě orientují hlavně za pomoci čichu a potřebují cítit maminku, popř. tatínka. V tomto období se dokonce nedoporučuje používání parfémů ani u rodičů – takový parfém by mohl přebít jejích přirozenou vůni, kterou miminko potřebuje cítit ze všeho nejvíce.

Opět platí, že v regálech obchodů běžně najdete voňavé produkty určené pro miminka – to však rozhodně neznamená, že je to pro miminka to nejlepší. Jakmile je vaše děťátko větší a začíná vnímat svět i zrakem, můžete do dětské kosmetiky zařadit i různé voňavé produkty. Dbejte však na to, aby zdrojem vůní byly esenciální oleje, nikoliv chemické látky běžně používané pro ovonění konvenčních kosmetických výrobků.

Perte ve speciálních šetrných pracích prášcích

Složení pracích prášků může skrývat položky, které škodí dokonce i nám dospělým – natož malým dětem. Na výběr pracího prášku s netoxickým složením se zaměřte především v případě, že používáte látkové pleny. Dětský zadeček je tak v přímém kontaktu s vypranou látkou, a pokud jste si látkové pleny vybrali, abyste se vyhnuli chemii v jednorázových, určitě se chcete vyhnout i těm z pracích prášků. Opět doporučujeme koukat po BIO značkách ve speciálních obchodech.

Vybírejte produkty v recyklovatelných či rozložitelných obalech

Firmy, které se soustředí na výrobu ekologické/bio kosmetiky pak velmi často kladou důraz na recyklovatelnost (či dokonce rozložitelnost) obalů a šetrnost k přírodě už při výrobě. Můžete tak najít dětskou kosmetiku, která je balena v rozložitelných obalech a tak vás nemusí tolik trápit větší množství, které za celou dobu batolecího období použijete. 

Omezte nakupování hraček a oblečení

Méně je někdy více, a platí to obzvlášť u hraček pro děti. Velké množství hraček v pokojíčku vytváří chaos a nepůsobí na dítě příznivě – bude mít roztříštěnou pozornost, každá hračka jej rychle omrzí a může pro něj být do budoucna těžší se plně soustředit na jednu věc. Pokud zvolíte méně hraček, dítě si k nim vybuduje hlubší vztah, bude si jich více vážit a hlavně vy jako domácnost vyprodukujete méně odpadu. Nakupujte klidně raději dražší hračky z kvalitních materiálů (jako je např. dřevo), které vydrží a můžete je poslat dál, než velké množství levných plastových hraček. Podobné pravidlo můžete zavést i pro oblečení – raději méně a kvalitní, které můžete poslat (případně prodat) dál jiné mamince.

Příkrmy a svačinky skladujte ve vlastních nádobách

Jakmile začnete vaše miminko přikrmovat, naskytnou se vám v podstatě dvě možnosti – kupovat příkrmy ve skleničkách a kapsičkách nebo chystat svačinky doma a skladovat je ve vlastních nádobách. Asi ani nemusíme vysvětlovat, která varianta je ekologičtější. Ačkoliv se mnohokrát dostanete do situace, kdy bude zakoupení ovocné kapsičky nejsnazší nebo dokonce nevyhnutelné (např. na cestách), pro domácí používání doporučujeme používání speciálních nádob, znovupoužitelných kapsiček nebo termosek na příkrmy, které udrží teplotu pokrmu po delší dobu. Pokud budete příkrmy připravovat z bio surovin, dostane se vám rozhodně vyšší kvality, než u jakékoliv kupované mňamky.

Obaly nemusíte plýtvat ani pokud je vaše dítě starší a připravujte mu svačinky do školy. Namísto igelitových sáčků nebo kupovaných baget dejte přednost svačinovým boxům, které vydrží řadu let a vy tak ušetříte planetu od značného množství plastových obalů.

Závěr

Pokud chcete být ekologičtí, v péči o miminko (i starší dítě) platí v zásadě stejná pravidla, jako v každé jiné životní situaci. Je důležité produkty pečlivě vybírat, zajímat se o složení a dát přednost menšímu množství kvalitních produktů, před velkým množstvím těch levných. Kde můžeme, dáváme přednost vlastním nádobám nebo alespoň těm plně recyklovatelným. Pokud si osvojíte třeba jen některé tipy z našeho výčtu, naši planetě značně ulevíte a vaše ratolest vám třeba v budoucnu také poděkuje. 

Zatím bez komentářů
Komentujte Cancel
Comments to: 8 tipů jak pečovat o dítě ekologicky

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.