Voda není komodita, na které byste mohli ušetřit opravdu velké peníze. Ale výhledově jí rozhodně bude nedostatek. V některých obcích už zdroje nemají nyní. Proto by bylo dobré, aby se co nejvíce z nás naučilo s vodou dobře hospodařit. Posbíral jsem proto tipy i vlastní zkušenosti, jak k boji o úsporu pitné vody v domácnosti může přistoupit prakticky každý.

Jak šetřit vodou v kuchyni

Kuchyně je mimo koupelny místo, kde proteče také velké množství vody. A logicky je to prostor, kde se dá úspora vody maximalizovat. Mrkněte na ně.

Preferujte myčku před dřezem

Pořízením myčky kromě vlastního času ušetříte také vodu. Podle propočtů webu Nazeleno spotřebuje myčka o polovinu méně vody, než mytí ve dřezu [zdroj]. Velká část úspory stojí na větší kapacitě myčky, kterou zapnete jednou za den.

? Spotřeba vody průměrné myčky je mezi 10-15 litry vody.

Úspora ovšem hraje roli jen pro větší rodiny. Současným singles by naplnění jedné myčky mohlo trvat dost dlouho a mytí zaschlé špíny si vyžádá silnější program i oplach předem. Pokud to tedy jde, myčku zapínejte, až když je plná.

Znovu připomínám i ušetřený čas. V době, kdy myčka sama myje, můžete dělat mnohem prospěšnější věci.

Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou

Jestli preferujete ruční mytí nádobí ve dřezu, vyhýbejte se mytí nádobí pod tekoucí vodou. Z hlediska spotřeby vody myčka jasně porazí ruční mytí, viz. studie z roku 2020, o více než polovinu. A to už je nějakých litrů vody!

Stejná studie ale ukázala, že myčka vyjde celkově dráž v nákladech v rámci životního cyklu. To je logické, ruce máte zdarma a za stejnou cenu i fungují.

Špinavé nádobí nechte odmočit

Na zaschlou špínu stačí i menší množství vody, aby povolila a šla následně umýt v menším množství vody.

Ovoce a zeleninu omyjte v míse

Pod puštěný kohoutek nepatří ani ovoce či zelenina, které chcete omýt. Místo toho napusťte vodu do dostatečně velké mísy. V ní pak vše omyjte. Použitou vodu nevylévejte, ale zalijte s ní květiny.

Ideální je, když ji ještě necháte odstát. Jednak se ji upraví teplota a také z ní vyprchá část chloru. Jestliže máte navíc tvrdou vodu, odstávka ji zbaví části vápníku.

Dejte si chladit vodu do ledničky

Odpouštíte si před naplněním sklenice na pití vodu, aby takzvaně odtekla teplá? I tohle drobné plýtvání se dá zastavit. Naplňte si lahev a dejte ji do lednice. Navíc tím získáte i lepší přehled nad pitným režimem.

Jak šetřit vodou v koupelně

V této místnosti je spotřeba vody zdaleka největší. Většina z nás tam má WC, vanu se sprchou nebo sprchový kout, umyvadlo a často i pračku. Zde se tedy dá těch litrů vody ušetřit nejvíc.

Průtokové šetřiče

Na hadici ke sprše pod baterii si můžete koupit jednoduchou mechanickou. Říká se jí průtokový šetřič. Dovede ušetřit významné množství vody, aniž byste si toho všimli při samotném mytí.

Doma máme kousek od české firmy Watersavers za cca 300,- Kč. S ním můžete nastavit regulaci průtoku v množství od 4 do 14 litrů za minutu.

https://www.youtube.com/watch?v=IMHo23TiaMM&feature=youtu.be

Při sprchování si ničeho nevšimnete a přece teče vody významně méně. Chcete vědět, jak šetřit víc?

Zkraťte čas ve sprše

Nesprchujte se zbytečně dlouho. Jistě, čas od času si sprchu chce užít každý, ale nemusí to být každý den 10 minut. 🙂 Úsporu si snadno spočítáte sami. Když máte průtokový šetřič nastavený na 10 litrů vody za minutu, výsledek asi dopočítáte.

Perlátory i pro starší kohoutky

Podobně můžete na kohoutky nasadit perlátory. Ty umějí průtok vody také snížit v dost zajímavém objemu. Moderní kohoutky už často perlátor mají, ty starší jimi můžete dovybavit.

Perlátory se liší podle typu závitu (vnější, vnitřní) a mohou být i výkyvné. Díky tomu lze proud vody i směrovat. Cenově se pohybují od 300,- Kč více.

Pozor na kapající kohoutek

Mírně kapající kohoutek může zavinit až ztrátu 24 litrů vody za jeden den. Na spotřebu vody tedy může mít dopad, který byste na první pohled nečekali. Opravu kapajícího kohoutku zvládnete i sami.

Spořte na WC

Jestliže nemáte úplně moderní nádržku na WC, která umí po malé straně spláchnout jen trošku, můžete to velmi levně napravit.

Do nádržky můžete totiž instalovat WC Stop od Watersavers. Jde o jednoduché závaží, s nímž můžete při každém spláchnutí ručně snadno zastavit odtok z nádrže. Naučit to lze i malé děti. WC stop stojí okolo 300,- Kč a jde tak o drobný výdaj.

Druhou cestou je trvalém snížení objemu vody na jedno spláchnutí. K tomu stačí vložit do nádrže nějaký předmět, kterým objem snížíte. Zkusit to můžete třeba s Dry Planet Save-a-flush. Jde o pytlík se silikonovými krystaly a s každým spláchnutím po jeho instalaci ušetříte 1,2 litrů vody. A to je náklady jen cca 130 Kč, což je jeho aktuální cena.

U toalety si hlídejte i těsnění. Nádržka může protékat velmi nenápadně, ale o to vytrvaleji. Často vás na problém může upozornit vodní kámen, který se usadí v místě, kudy voda trvale protéká.

Nenechte téct vodu, když si čistíte zuby

Víte, že za minuty může takto protéct až litrů vody? To je váš pitný režim na tři dny!

Pračku zapínejte pouze plnou

Zde stačí prostý selský rozum. Čím menší objem prádla, tím více vody potřebujete na praní všeho, co máte ve skříni.

Lepší baterie na vodu

S pákovou baterií místo kohoutkové ušetříte až třetinu vody. Ty moderní termostatické udržují stálou teplotu vody. Tím se zkrátí zbytečný průtok vody v době, kdy ručně hledáte tu správnou teplotu. Navíc fungují jako bezpečností pojistka proti opaření, protože mají limit na maximální teplotu vody.

Zdroj: olsen-spa.cz

Pořiďte si čističku šedé vody

Co je šedá voda? Jde o vodu ze sprchy nebo vady, která je znečištěná jen mírnými chemikáliemi a běžnou špínou. Nesmí obsahovat fekálie či moč. Tuto vodu lze relativně snadno zrecyklovat a pustit doma zpět do oběhu i stovky litrů vody například na WC nebo zahradu.

Čističky šedé vody jsou dvojího druhu:

  • nadzemní
  • podzemní

Skvělou prezentaci na toto téma si můžete přečíst zde.

Úspory vody na zahradě

Zahrada bez vody prostě nefunguje. Ale i zde se dá přemýšlet a vodou pracovat úsporně. Zvláště, pokud máte zahradu velkou a vaše spotřeba je ve stovkách litrů vody.

Zachytávejte dešťovku

Na každou rýnu lze namontovat okapový filtr a nadzemní nádrž nebo sud na dešťovou vodu. Filtr připojíte k rýně. Ten následně na principu spojených nádob zajistí, že jakmile se sud naplní, voda ze srážek poteče opět rýnou do kanalizace či trativodu.

Zalévejte večer

Při velkých teplotách se část vody vždy stihne místo vsáknutí odpařit dříve, než se vsákne k rostlinám. Zalévání je proto lepší až v podvečer, navíc tím omezíte i riziko spálení listů.

Zvažte automatizaci

Automatický závlahový systém je sice náročnější na vstupní investici, ale máte pod kontrolou, kolik kam a kdy voda na zahradu poteče. Moderní systémy pracují i s čidly vláhy, které se starají o zalévání v ten pravý čas.

👉 Najděte inspiraci offline na výstavách o bydlení.

Zároveň už ale automatické zavlažování vyžaduje určitou a hlavně pravidelnou péči. A také zazimování na konci sezóny.

Jak vidíte, je toho docela dost, co lze podniknout, abychom se všichni k vodním zdrojům chovali úsporněji. Držím palce a pokud máte další tipy, sem s nimi!

Musím něco koupit, abych šetřil vodou?

Ne, velké úspory se dají dosáhnout i zdarma. Máme zde jejich velký seznam

Kdybych měl koupit jednu věc na šetření vody, co to bude?

Můj tip je průtokový šetřič od české firmy Watersavers do sprchy. Zreguluje tok vody třeba o polovinu, v praxi si toho ani nevšimnete, ale na faktuře od vodárny ano.

Zatím žádné zkušenosti v diskuzi. Buď první!
Komentujte Cancel
Comments to: 17 způsobů, jak může doma šetřit vodou každý

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *