Sci-fi je kromě detektivek můj nejoblíbenější žánr. Jako postarší ročník jsem vyrostl na klasicích jako A.C. Clarke, Asimov nebo Philip K. Dick. O Liou Cch‘-sin a jeho knihách jsem slyšel už dřív, ale čas jsem si udělal až teď. Jaký je Problém tři těles?
Jedním slovem? Skvělý! Vlastně od dob Setkání s Rámou jsem vlastně na podobně fantastický koncept nenarazil.
Liou Cch‘-sin dokázal vytvořit svět, který se před vámi postupně rozevírá a vám padá brada víc a víc. Přitom kniha začíná temným obdobím moderní čínské historie, Kulturní revolucí. Rozjíždí se pomalu a obtížně. Až se zdá, že není jasné, proč je ve škatulce hard sci-fi.
Technické náznaky se ale brzy objevují a autor podle mě naprosto skvěle buduje náznaky dějů za scénou, jako když naznačí válku, o které ale sledované postavy nic netuší a ani nemohou. V ten moment jste zaháčkovaní.
Přesto knize trvá, než chytí tempo a některé části jsou těžší na čtení. K tomu navíc silně zatěžují i představivost, zvláště pak koncept VR hry, která se v knize objevuje. Z podstaty věci se nevyhnete ani nutnosti nějak vstřebat složitější koncepty fungování částic tvořících náš svět.
Jakmile se ale dozvíte, co se skutečně děje, nabere vývoj spád a od knihy se nedá moc odtrhnout. Jako u některých jiných knih, které jsou situované do zemí s nám ne běžnými jmény – většina postav jsou Čínané – budete mít mírné problémy s orientací. Liou Cch‘-sin sice na úvod zařadil přehled postav a jejich rolí, ale určitě si nemyslel, že si jej zapamatujete.
Stejně tak mentalita postav nám může připadat místy zvláštní. Čínská kultura a chování je od našeho v mnoha věcech odlišná a v knize na tom místy narazíte.
Problém tři těles je každopádně pouhým otvírákem, po kterém následující ještě další dvě knihy, které dohromady tvoří série Vzpomínka na Zemi. Jste-li fandové sci-fi, rovnou se připravte na to, že budete hned číst i další díly. Já už mám otevřený následující Temný les a aktuální dojmy z něj jsou ještě lepší.