Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec

Jo Nesbo – Netopýr

Doháním resty v sérii Holeovek od Jo Nesbo, kde jsem začal až čtvrtým dílem. Podívat se na vývoj nyní slavného autora od jeho počátku vlastně není tak úplně špatné.

V Netopýrovi poznám Harryho Holea, který už má něco za sebou. Díky alkoholu zavinil smrtelnou nehodu v práci. Tu ale vedení v rámci krytí dobrého jména policie zamaskuje, a tak si Harry kromě břemena alkoholu táhne na krku velkou vinu. Další střípky z minulosti Nesbo průběžně odhaluje v ději a díky nim více rozumíme tomu, proč je Harry tím, kým je.

A děj?

Mrtvá norská občanka v Austrálii je důvodem, proč Harryho šéf vyšle, aby byl k ruce místní policii. Místní parta vypadá šikovně, ale Harryho nezaujatý styl myšlení brzy odhalí, že vyšetřované úmrtí je jen dílek větší série.

💡 Podívejte se, kde najít knihy zdarma.

Knížka samotná je o něco útlejší, než pozdější díly série. Trvalo mi o něco déle, než jsem se do ní pořádně zakousnul. Nesbo ale už v první knize předvádí, co stojí za jeho velkým úspěchem.

Je to hlavně schopnost kombinovat příběh tak, že vás i postavy vede k závěrům, které vypadají neprůstřelně. Načež stačí maličkost a vše je jinak. K tomu přidejte rozvíjení příběhů i vedlejších postav a v případě Netopýra i vsuvky do historie a mytologie Aboriginců, kterým Austrálie patřila do doby, než tam Anglie poslala vězně, aby se tam o sebe postarali sami.

K Nesbovým přednostem také patří schopnost postavit své postavy před velké a tragicky končící události.

Za mě skvělý úvod do série, byť je hodnocení samozřejmě ovlivněné tím, že už víte, že čtete úspěšného autora.

O autorovi

Zdeněk Dvořák

Už deset let žiju ve vlastním domě a je ze mě občasný a nešikovný kutil. Moje lepší polovička má zase cit pro krásné věci doma. Do blogu si odkládám, cokoliv mě okolo bydlení zaujalo, ale i tipy, jak trávit volný čas nebo ušetřit.

Přidat komentář

Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec