Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec

S wifi zásuvkou Sonoff uděláte chytřejší spotřebič z ledasčeho

Když jsme koupili akvárium, řešil jsem, jak časovat okysličovač. Byl docela hlučný a na noc jsem jej chtěl vypínat, ale ne napořád. Okolo půlnoci měl chvíli bublat a pak se zase vypnout. Jasně, mohl jsem si koupit mechanický časovač do zásuvky za 90 korun. To ale neuspojilo moji smart duši. Pořídil jsem tak wifi zásuvku značky Sonoff.

[toc]

Jak zásuvka funguje

Wifi zásuvky fungují obecně tak, že jsou připojené k vaší domácí wifi síti a můžete je ovládat přes nějakou přidruženou aplikaci. Nebo vypnout a zapnout tlačítkem. Ani Sonoff z tohoto principu nevybočuje.

Ovládání

K zásuvce prodávané pod smart home kutily docela respektovanou značkou patří aplikace eWeLink, která funguje jak na iOS, tak na iPhonech. V ní si nejprve vytvoříte účet. Do aplikace pak přidáváte jednotlivá zařízení. Sonoff totiž nedělá jen zásuvky, ale i žárovky, nebo objímky, které udělají chytrou žárovku z té úplně obyčejné.

Pokud jste ještě větší hračičkové a máte doma Google Home nebo Amazon Alexa, můžete zásuvku ovládat hlasem. eWeLink jde totiž s těmito službami propojit (zde návod na propojení s Google Home). Jednotlivé Sonoff produkty navíc můžete v eWeLink aplikaci sdílet a ovládat tak může na dálku celá rodina, pokud je třeba.

Funkce

Kromě jednoduchého vypnout/zapnout v nějaký čas si můžete hrát i s pokročilejšími scénáři, jako třeba:

  • zapni se, když se zapne nějaké další Sonoff zařízení doma
  • zapni se každou hodinu na pět minut
  • časovač

Při napojení přes službu IFTTT si můžete vymyslet ještě víc kouzel.

Využití

Kromě akvária se logicky nabízí různé domácí lampy, které se po západu Slunce samy rozsvítí. Nebo snadno simulují vaši přítomnost, když někam odjedete. Využití najdou taky u přímotopů.

U nás zásuvka skvěle fungovala několik měsíců, než opadl zájem o rybičky. 🙂

Zásuvky můžete koupit i ve venkovním provedení s odolností IP55, což je odolnost proti tryskající vodě.

Kde koupit

Mají je prakticky ve všech větších eshopech, pokud chcete speciálku, doporučím https://www.chytrevypinace.cz/.

Video

O autorovi

Zdeněk Dvořák

Už deset let žiju ve vlastním domě a je ze mě občasný a nešikovný kutil. Moje lepší polovička má zase cit pro krásné věci doma. Do blogu si odkládám, cokoliv mě okolo bydlení zaujalo, ale i tipy, jak trávit volný čas nebo ušetřit.

Přidat komentář

Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec