Otčina se odehrává v alternativní historii, kde Německo vyhrálo druhou světovou válku a nacistická strana udržela moc. V roce 1964 se v Berlíně hlavní postava Xavier March, detektiv Kriminalpolizei, dostává k případu vraždy vysokého důstojníka SS. Postupem času odhaluje další a další skutečnosti, které ukazují, že za touto vraždou stojí mnohem větší spiknutí, než se na první pohled zdá.
Hlavní podstatou knihy je tedy detektivní pátrání v alternativním světě, kde nacistické Německo stále vládne. Toto téma je v knize velmi silné a zásadní pro mechaniky děje. Vidíme, jak je Evropa rozdělena na sféry vlivu, jak by se Německo snažilo udržet moc a jak by se snažilo potlačit všechny projevy odporu. Zajímavý je také aspekt sbližování Kennedyovské Ameriky a nacistického Německa, o nějž se hraje na politickém pozadí knihy.
Samotný detektivní příběh je docela klasika, což nemyslím zle. Harris v něm využívá standardních detektivních prvků, na vyšší úroveň děj posunuje právě alternativní realita.
Důležitá je i psychologie postav. Harris velmi dobře vykresluje hlavní postavu Xaviera Marche, který musí bojovat se svými vlastními myšlenkami a pocitem morální zodpovědnosti. March se snaží najít spravedlnost a odhalit pravdu, ale zároveň se musí snažit nepřekročit hranice toho, co si může dovolit v totalitním režimu.
Celkově lze knihu „Fatherland“ považovat za velmi dobře napsanou alternativní historii. Autor se v ní snaží ukázat, jak by svět mohl vypadat, kdyby se dějiny vyvíjely jinak. Témata jako je například totalitarismus, etika a morálka v politice a historická paměť v knize rezonují velmi silně.
Otčina je věrohodný a strašidelný svět, kde je snadné si představit, jak by vypadala naše realita, kdyby se dějiny vyvíjely jinak. Děj navíc přivádí méně znalé čtenáře ke skutečné historické události, která měla velký význam a vliv na životy milionů lidí. Milovníky filmů potěší, že v roce 1994 byla kniha i zfilmována.
Foto: Knihobot