Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec

Powerline – vlastní síť po kabelu bez bourání

Kdo máte starší nebo jen větší dům, víte, že wifi může být někdy problém. A každý ajťák vám poví, že nejlepší připojení je po kabelu. Jak ale udělat kabelovou síť bez bourání? Odpověď je powerline.

[toc]

Co je powerline

Powerline je adaptér do zásuvky, díky němuž je možné využít elektrické rozvody jako síť pro přenos dat. Rychlost připojení pak závisí na kvalitně elektrických rozvodů a použitém materiálu.

Jak powerline funguje?

V kostce – potřebujete dva speciální adaptéry, které zapojíte do zásuvky. Do jednoho z nich musíte připojit ještě kabel vedoucí od vašeho routeru. Z toho plyne, že tento adaptér je vhodné dát co nejblíže routeru. Ideálně přímo do zásuvky, která napájí router. Do některých pak můžete zapojit ještě další spotřebiče k napájení, ale prodávají se i modely, které síťovou zásuvku nemají.

Po zapojení musíte oba adaptéry spárovat. K tomu běžně slouží tlačítko, které na nich najdete. Tak jednoduché to je.

Různé adaptéry mají také různou délku rozvodů, kterou zvládnou pokrýt. Ty levné jsou okolo 300 metrů, ty dražší pak 500 metrů. Jde o maximální délku, čím delší je vaše trasa, tím pomalejší to celé bude.

Jak rychlé je připojení?

Ve hře jsou dva faktory. Prvním je maximální přenosová rychlost hardware, tedy adaptéru, který jste si koupili. U těch nejdražších modelů je to 2 400 Mbit/s, což je výborná hodnota (jde o 300 MB/s). U těch nejlevnějších je naopak rychlost okolo 500 Mbit/s, což odpovídá 62,5 MB/s.

Pro představu, pro 4K stream u videa z Netflixu potřebujete okolo 5 MB/s a k tomu pochopitelně ještě rezervu na další provoz v síti.

Moje zkušenosti

Náš dům je podsklepený a má dvě nadzemní podlaží. Wifi funguje dobře v patře, kde je router, dál pochopitelně signál dost slábne. Přes powerline mám napojenou kabelem televizi. Rozvody v domě jsou původní, takže hliník. Jaké jsou výsledky měření na mém VDSL připojení s průměrnou rychlostí 140 Mbps a pingem 19 ms?

Z obrázku je patrné, že powerline je u mě proti wifi rychlejší v downloadu o 20%. Upload je prakticky totožný, jde o hodnotu, kterou adaptéry v pohodě vykryjí na maximum. Powerline je lepší i v odezvě (ping), ale rozdíl nemáte šanci poznat.

Závěr

Powerline se vyplatí. Pětinový nárůst v přenosové rychlosti oceníte při stahování větších dat z internetu i při běžném sdílení uvnitř sítě. Cenově to není žádná tragédie, nejlevnější powerline pořídíte už od 900,- Kč a třeba na Mall.cz mají slušný výběr. Mám doma starší model od Zyxelu.

O autorovi

Zdeněk Dvořák

Už deset let žiju ve vlastním domě a je ze mě občasný a nešikovný kutil. Moje lepší polovička má zase cit pro krásné věci doma. Do blogu si odkládám, cokoliv mě okolo bydlení zaujalo, ale i tipy, jak trávit volný čas nebo ušetřit.

Přidat komentář

Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec