Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec

Jak jsem vyřešil wi-fi na zahradě

Při práci na zahradě rád poslouchám hudbu a občas i zprávy. Vše samozřejmě online. Proč si ale ukrajovat z datového limitu?

K domu máme asi 600 čtverečných metrů zahrady. Tam signál z domácího routeru nedosáhne, i když se O2 holedbalo, jak je signál extra silný. Fyzika je fyzika.

Dneska je naštěstí možnost rozšíření wi-fi signálu jednoduše a hlavně extra levně dostupná. A nemyslím tím, že byste museli kupovat router.

Řešením je totiž wifi extender. V mém případě Xiaomi Wifi Repeater, který koupíte za cca 250 korun. Jak funguje?

Xiaomi Mi WiFi Repeater 2

Vypadá jako flashdisk a má USB konektor. Z toho plyne, že k němu potřebujete ještě nabíječku. Stačí jakákoliv k mobilu, kterou doma najdete a nepotřebujete ji jinde. Pokud nemáte svůj první smartphone, určitě jich doma máte víc z minulosti.

Naštěstí mám nově na zahradě trvale vyvedené zásuvky, před tím jsem ze sklepního okna vystrčil kousek prodlužky. Použít ale můžete i powerbanku.

K nastavení extenderu potřebujete ještě aplikaci Mi Home od Xiaomi. V ní extender najdete a musíte jej připojit k vašemu routeru. Jakmile spojení máte, extender si jej pamatuje i po vypnutí.

V nastavení pak dále zvolíte funkci Wifi Roaming. Síť se pak chová přesně jako vaše vlastní domácí síť a mobil se tak nemusí přihlašovat k nové síti.

Nastavení sítě

Síla předaného signálu je ovlivněná tím, jak daleko dáte extender od routeru. U mě je asi tak 10 metrů a skrze jednu venkovní zeď. Signál je tak akorát. Jestli vám na začátku extender nepůjde spojit, zkuste je spárovat blíže k routeru a pak přemístit dál. Chytí se i tak.

V rámci experimentu jsem extender nechal venku trvale. Je přikrytý krytek venkovní zásuvky a zatím přežil všechny deště i první letošní mrazíky. Na úplnou zimu jej ale asi uklidím, stejně venku nebudu.

Krabičku využijete skvěle i při cestování. Někde někdy signál tak dobrý, jak byste potřeboval a tímhle si můžete skvěle pomoct. A ani nezabere moc místa.

Pomůže vám samozřejmě i doma, pokud nemáte všude dost silný signál.

Zaujal vás? Xiaomi Wifi Repeater stojí jen pár kaček a udělá kus práce.

O autorovi

Zdeněk Dvořák

Už deset let žiju ve vlastním domě a je ze mě občasný a nešikovný kutil. Moje lepší polovička má zase cit pro krásné věci doma. Do blogu si odkládám, cokoliv mě okolo bydlení zaujalo, ale i tipy, jak trávit volný čas nebo ušetřit.

3 komentáře

  • Mám dotaz, jak se to chová, pokud na té zahradě jsou i nějaké stromy či dřevěná pergola, projde to? Resp. jak daleko od domu? Řeším podobnou situaci ale zahrada je o něco delší a chci to dostat až do pergoly, která je cca 100 metrů od domu.

    • Moje zahrada má 50 metrů na délku nejmíň, signál je všude dobrý. Stromy mám, ale zatím mladé, takže moc necloní. Těch 100 už bude asi moc, můžu to zkusit doma nějak změřit, pokud bys chtěl.

  • S bezdrátovým vysíláním je vždy trochu problém. Pokud prostor zastiňují stromy, plechové překážky betonové zdi či dokonce vodní plocha tak se rapidně snižuje dosah. 100m je bráno jen teoreticky v prázdném prostoru nicméně oněch 30 – 50 metrů se dá efektivně dosáhnout. Hodně však záleží i na prostředí.

Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec