Nechcete na zahradě trávit moc času pěstováním, ale rádi něco sklidíte?
Zahradu mám rád. Je to pro mě hlavně privátní prostor, kde se dá trávit čas, když je chuť a příležitost. Ne plocha k farmaření.
Když jsme dům koupili, malou část tvořilo jakési políčko, kterého jsme se zkusmo ujali. Jahody, rajčata, cukety a pár dalších plodin.
Relativně rychle se ale ukázalo, že zemědělčení čas věnovat nechceme.
Nakonec nám zůstal jen vyvýšený záhon a několik malých zón, kde něco roste. Máme hlavně to, co může růst a plodit s relativně malým množstvím práce (zalévání, jednou ročně nějaká další úprava). K tomu stromky, které jsme časem rozšířili.
Co tedy pěstujeme?
Maliny
Skvělé drobné ovoce, které splňuje ideálně nároky líného zahrádkáře. Jednou ročně na jaře zastřihnout. Nové výhony uchytit k vodícím drátům, aby držely tvar a daly se dobře česat.
Klíčová je volba dobrého místa, maliník vyžaduje slunce. Máme stále plodící odrůdu, ta dává maliny dvakrát za sezónu v srpnu a říjnu a hlavně na podzim je to moc fajn.
Rybíz
Máme několik keříků. Na jaře stačí prořezat tak, aby jste dali keři správný tvar a pročistili korunku. Sám je moc nejím, když, tak jako dřeň.
Angrešt
Máme dva stromové nasazené mezi keříkovým rybízem. Hezky se tím využijte plocha v různých výškových úrovních.
Stromek potřebuje oporu, když plodí, koruna je velmi těžká.
Na jaře se prostříhává podobně jako rybíz.
Cukety
Ty doma milujeme všichni. Letos jsme měli jen dvě sazenice na kraji záhonku, kde jsou rybízy a angrešty. Plodily jak urvané z řetězu. Opět stačí jen zalévat.
U všech rostlin, které popisuji, se můžete věnovat i hnojení. My tomu moc nedáme. Jen si hlídáme případné škůdce.
👉 Najděte inspiraci offline na výstavách o bydlení.
Hrách
Zelenina, kterou máme vyloženě na mlsání. Děti vždy výsadní pár řádků, k nimž musíte jen připravit oporu v podobě tyčí spojeným provázky. Nic náročného.
Tipy pro pěstitele: