Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec

Stavíme vyvýšený záhon

Loni na podzim Marki vymyslela, že zrušíme zahrádku na původním místě a přesuneme ji do vyvýšeného záhonu. Jako obvykle v takovém projektu mi připadly pomocné práce:-) Kvůli terase jsme loni stihli jen část a letos finišujeme. Jaký je stav?

Materiál a povrchová úprava

Vyvýšený záhon v našem případě tvoří původně čtyřmetrové smrkové hranoly 7 x 7 cm. Ty jsme na domácí cirkulárce naporcovali.

Po nařezání dostal každý hranol dvojitý nátěr bezbarvou lazurou Remmers Aqua MSL-45/SM UV, se kterou mám dobré letité zkušenosti.

Umístění a podklad

Jako základ nám skvěle posloužil původně zámkovou dlažbou vyskládaný prostor, kde původním majitelům domu rostla nějaká okrasná kleč. Na jeho půdorysu, který jsme částečně zvětšili zbytky jinde vykopané dlažby, jsou hranoly postavené.

Tím máme snad zajištěnou delší životnost dřeva. A taky rovinu, se kterou bychom se jinak museli párat.

Zpevnění korpusu

Haldy kovových spojek z jiných akcí, co nám různě zbyly, jsme využili na spojení jednotlivých hranolů k sobě. V rámci úspor vždy ob jednu řadu roh a boční stěny.

Spojení hranolů
Spojení hranolů

Z dřevárky, kterou postavil brácha před 8 lety – nikdy jsme v ní dřevo neměli:) – jsme vzali další spojky.

Spoje na bočních stěnách

Příprava hlíny

Spodní část proti útoku hrabošů, kterých je tu mraky, kryje kovová síťovina, kterou jsme tu vykopali se spoustou dalších pokladů v zemi.

Pro prodloužení životnosti dřeva Marki stěny obložila nopovovou fólií v obráceném gardu, než se používá na stavbách.

Aktuálně dovnitř navážíme hlínu. Až bude hotovo, celý projekt zvýšeného záhonu najdete u Marki na blogu v sekci Zahrada.

O autorovi

Zdeněk Dvořák

Už deset let žiju ve vlastním domě a je ze mě občasný a nešikovný kutil. Moje lepší polovička má zase cit pro krásné věci doma. Do blogu si odkládám, cokoliv mě okolo bydlení zaujalo, ale i tipy, jak trávit volný čas nebo ušetřit.

Přidat komentář

Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec