Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec

Vertikutátor: věrný přítel majitele zahrady. Co to je, kdy a jak používat?

Naše zahrada má okolo sedmi set metrů čtverečných. Většinu z ní tvoří travnatá plocha, která vyžaduje pravidelnou údržbu. Kromě obligátního sekání jde ještě o činnosti, které se opakují jen dva až třikrát do roka, ale pro stav trávníku – u nás v poctivém village style, žádný golfový green – jsou dost zásadní. Na jaře a na podzim prostě musíte zbavit trávník mrtvé hmoty, mechů a trošku prokypřit. Po prvních třech letech s hráběmi jsme si řekli dost. A koupili vertikutáror.

Následující řádky jsou shrnutím všeho, co jsem za pár let s vertikutárorem zjistil.

Vertikutace?

Složením anglického vertical a cut dostanete spojení vertikutace. Jde o postup, kdy se mechanicky odstraní zplstnatělé zbytky trávy, plevelů a mechu. Současně prořežete vrchní vrstvu půdy, prokypří ji a tím přispějete k lepšímu a zdravějšímu růstu.

Pro vás to znamená hlavně ušetření hromady času. Stroj je prostě výkonněší a rychlejší, než čtyřčlenná rodina s hráběmi. 🙂

Co je vertikutátor

Jde o stroj, který vypadá zhruba jako sekačka na trávu, pohon může být buď elektrický, nebo na benzín. Elektrický se hodí na menší plochy. Ta naše už sice není malá, ale elektrický vertikutátor je levnější a 2x ročně za sebou tahat elektrický kabel (až 50 m) mi nevadí.

Kdy a jak vertikutovat?

Obecně se nehodí pro mladé trávníky do 3 let od založení. U těch byste mohli poškodit kořenovu strukturu. U všech ostatních platí jasné pravidlo, kdy vertikutovat:

  • jaro
  • podzim

Jako jarní berte termín mezi koncem března a dubna. Důležitá je vlhkost. Trávník nesmí být promrzlý, ani výrazně podmáčený. Měl by za sebou už také mít 1-2 sečení. Výška trávy by měla být mezi 3-4 centimetry.

Podzimní čas pro vertikutaci je září až říjen. Opět platí, že trávník by měl být posekaný a proschlý.

Mezi těmito obdobími můžete vertikutaci dělat také, ale musíte vyměnit nože za pružinky.

Výšku vertikálního řezu byste si měli hlídat. Měla by se pohybovat v rozmezí 2 – 4 mm.

Náš vertikutátor

Máme BOSCH AVR 1100 od roku 2013. Šířka záběru 32 cm, najdete určitě i mašiny s větším záběrem. Kromě nás slouží v rámci výpůjček ještě u rodičů a jednoho kamaráda. Je to držák, občas ho jen očistím a víc nic. Navíc je skladný a lehký. Líbí se mi, že má i pojistku proti přehřátí. Jako všechny vertikutátory je hlučný a z otvorů v koši se mu při práci práší. Koš není velký, ale chůze je zase zdravá. 🙂

Vertikutátor BOSCH AVR 1100

Moje zkušenosti

Po vertikutaci vypadá trávník naprosto zničeně. Nebojte se toho! Velmi rychle se dá do kupy. Jestliže se vám někde udělaly větší mapy, je to ideální příležitost k zatravnění. Po samotné akci ale nechte trávník je tak několik dnů, aby si odpočinul.

Budete hodně překvapení, kolik hmoty vertikutátor z trávníku dostane. Všechnu můžete dát s klidem do kompostu a po čase ji vrátit zase do oběhu.

Mám v hlavě, jak vypadal trávník v době, kdy jsme vertikutaci nedělali a jak vypadá teď. Je výrazně hezčí. Samozřejmě v rámci naší venkovské kategorie. 🙂

O autorovi

Zdeněk Dvořák

Už deset let žiju ve vlastním domě a je ze mě občasný a nešikovný kutil. Moje lepší polovička má zase cit pro krásné věci doma. Do blogu si odkládám, cokoliv mě okolo bydlení zaujalo, ale i tipy, jak trávit volný čas nebo ušetřit.

Přidat komentář

Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec