Knížky čtu docela hodně. Už od roku 2006, kdy jsem díky mému prvnímu smartphone Siemens SX-1 objevil elektronické knihy, hlavně digitálně. Dlouho jsem si vystačil s mobilem, rostoucí displeje tomu nakonec dost pomáhají.

V létě 2015 jsme jeli k moři a já chtěl číst, nevozit knihy, ale nestarat se o mobil. Na čtení má jednu nevýhodu. Baterie se svítícím displejem dlouho nevydrží. A tak jsem koupil nejlevnější model Kindle.

Pokud nevíte, co je Kindle, mám tu odpověď, jinak skočte až další odstavec.

Kindle je elektronická čtečka knih od společnosti Amazon. Je to zařízení, které umožňuje číst knihy v digitální podobě a má výdrž baterie několik týdnů. Můžete si na něj stáhnout různé e-knihy a přečíst je v elektronické podobě, aniž byste museli nosit s sebou fyzické knihy. Kindle má obvykle kapacitu pro několik set knih a může být připojen k internetu, abyste si mohli stáhnout další knihy nebo se podívat na web. Je to přenosné zařízení, které je dobré pro cestování nebo pro lidi, kteří chtějí číst, aniž by museli nosit s sebou hromady knih.

Základní Kindle mi vydržel až do teď, kdy mi v ložnici chybělo noční čtení, když nechci svítit a nechat se rušit pokušením z mobilu. A tak jsem koupil Kindle Paperwhite 5.

Kindle Paperwhite po rozbalení

Jde o vyšší model Kindle, který už nedělá kompromisy. Je voděodolný, což je můj naprosto zásadní požadavek na většinu mobilní elektroniky, výjimku mají zatím jen špunty do uší.

Displej má větší rozlišení i rozměry. Není zapuštěný do zařízení, což se projevuje na čistotě. Ale raději jsem kvůli tomu koupil i obal, ten jsem na starém Kindle neměl.

Rozdíl v kvalitě displeje je vidět na první pohled a je ohromující. K tomu se pochopitelně přidává i podsvícený displej. Ten má hodně široké nastavení intenzity a před se dá vypnout. Škoda, že ne automaticky.

Kindle totiž umí podle doby východu i západu Slunce měnit teplotu osvětlení, aby modré světlo nenarušilo produkci melaninu, hormonu, který spolupracuje na vašem usínání. Škoda, že na to nejde navázat i samotné osvětlení.

Výhodou je taky USB-C konektor, kvůli staršímu Kindle jsem na cesty musel vozit navíc kabell jen pro něj, zbytek zařízení už je komplet USB-C.

Celkově je Paperwhite 5 i svižnější.

Pokud čtete opravdu rádi, myslím, že se vyplatí si za Kindle připlatit. Pro zkušené online nákupčí zmíním, že Amazon v Německu jej čas od času mívá v akci s velkou slevou.

Amazon Kindle Paperwhite 5
Shrnutí
Pro vášnivé digitální knihomoly jasná volba.
👍 Pro
Skvělý displej
Voděodolnost
Eliminuje modré světlo
👎 Proti
Vyšší cena
95
Skvělá čtečka bez kompromisů
Už tu máme zkušenosti v diskuzi!
Ukázat komentáře Skrýt komentáře
Comments to: Moje dojmy z Kindle Paperwhite 5
 • 7.10.2023

  Mám paperwhite 1( PW1) neměnil bych kdyby po 10 letech neodešla baterie.jinak funguje. Musím tedy řešit novou čtečku. Koupil jsem PW5 a musim říct zklamání. Spousta super recenzi a to opravdu nikomu nevadi ta váha a nevyvazenost při držení 1 rukou? Jsem velkej chlap mam velký ruce, čtu hodně min. 4-6 knih měsíčně , drzim ctecku v levé ci pravé, ale to prostě nejde. Musím to podpírat prstem ze spodu protože se diky šiřce převažuje,lpale tam mě řeže spodni ostre on/off tlačítko. V obalu ok ale pak to ma váhu celkem 360g…205 čtečka 155g Bsafe obal. Sorry ale to mam zbytečně třeba 3 hodiny držet 350 gramu?je to škoda, ale nakonec jsem koupil renovovanou PW4 to je absolutně super perfektní velikost váha a je taky voděodolná jen bohužel nemá to teplejší podsvícení ale to nějak přežiju protoze je idealne do jedné ruky .Co je je ale pravda to už psalo více lidí nové čtečky nemají už takový kontrast jak ty staré jsou takové jak kdyby lehce zamlžené. Inkoust jak kdyby spíše šedý než černý. Ale jinak PW4 bomba

  Odpovědět
  • 7.10.2023

   Díky Jarku za doplnění. Já jsem přecházel z horšího modelu, takže tohle srovnání nemám.

   Odpovědět

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *