Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec

Mšice jdou i na jedle? Už to tak je!

Kdyby se v zahradničení vydávaly diplomy jako kdysi v plavání, byl bych jednoznačně kozel. S tím, jak nám Marki přetváří zahradu, jsem si přidělil starost o stromy. A teď jsem zjistil, že mšice napadají i jehličnany, v našem případě jedle, které jsme dostali ze školky v Krkonoších.

Vlastně jsem si toho všiml náhodou při sekání trávy. Zatímco ovocné stromky jsem se naučil v sezóně kontrolovat a letošní bitvy jsem díky Rock Effectu zatím všude vyhrál, jedle jsem neprohlížel. Máme celkem tři a krajní mi najednou přišla celá černá.

Krajní jedle má výrazně černý kmen

Šel jsem se podívat blíž a bylo to jasné. Gangy mravenců pasoucích mšice nejdou přehlédnout. Zajímavé je, že černá barva nejsou vrstvy mšic, ale asi nějaká reakce kmene na na oslabení.

Sousední stromek je teprve na začátku napadení, ten třetí, který je nejdále od nejvíce napadeného, je zatím naprosto v pořádku.

Začal jsem tedy googlit, jaké konkrétně brebery to jsou a jak s nimi zatočit. A možnosti jsou prakticky dvě.

První možností jsou korovnice. S napadením stromu jsou spojené bílé chomáčky1) https://www.telereceptar.cz/msice-korovnice-skodi-jehlicnanu-s2619CZ .

Tou druhou je z Ameriky zavlečený druh mšice Cinara curvipes 2) http://www.lesprace.cz/casopis-lesnicka-prace-archiv/rocnik-86-2007/lesnicka-prace-c-06-07/premnozeni-medovnice-krivonohe-na-okrasnych-jedlich . Objevil se u nás na počátku nového tisíciletí a kromě vylučování medovnice je typickým signálem napadení prorůstání černěmi 3) https://www.bioagens.eu/medovnice-rodu-cinara-4 a relativně větší těla samotných mšic.

Protože na naší borovici jsou jasné černě, příčina odhalena. Negativní efekt na stromek podle zdrojů, co jsem našel, spočívá hlavně v sekundárních projevech, kdy černě za větších teplot vedou k přehřátí stromku a jeho rychlejšímu stárnutí. Jinak je škoda hlavně estetická.

V první fázi boje jsem zatím zkusil opět Rock Effect, který mám standardně doma. Po třech dnech a jednom postřiku zatím kolonie funguje beze změny, ale i na běžné mšice jinde jsou potřeba nejméně dva postřiky s několikadenním odstupem.

Zdroje   [ + ]

O autorovi

Zdeněk Dvořák

Už deset let žiju ve vlastním domě a je ze mě občasný a nešikovný kutil. Moje lepší polovička má zase cit pro krásné věci doma. Do blogu si odkládám, cokoliv mě okolo bydlení zaujalo, ale i tipy, jak trávit volný čas nebo ušetřit.

Přidat komentář

Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec