Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec

Memoir ’44 – skvělá strategická deskovka pro milovníky WWII

Po posledních Vánocích rozšířila naši sbírku deskovek strategická druhoválečná hra s názvem Memoir ’44. Původně vyšla v roce 2004 jako připomínka výroční spojenecké invaze do Evropy a dočkala se celé řady rozšíření.

O čem Memoir ’44 je

Hra dává dvěma hráčům možnost prožít si za Spojence nebo Němce celkem 16 skutečných bitev od vylodění v Normandii až třeba k osvobození Paříže. K dispozici jsou i herní úpravy, které umožní hrát až v šesti či dokonce osmi hráčích v rozšíření Overlord. V pravidlech jsou i tipy na zjednodušené verze pro tzv. mladé generály. Náš skoro devitiletý velitel pravidla dospělé verze pobral velice rychle.

Bojiště zaplněné jednotkami

Jak se hraje

Jde o tahovku, ve které máte pro každou mapu přidělený určitý počet jednotek. Ty na mapě reprezentují celkem pěkné plastové miniatury, s nimiž se pohybujete po mapě rozdělené na šestiúhelníkové sektory. Možnosti pohybu určují tzv. velitelské karty, v nichž se dozvíte, v jakém sektoru, s kolika a jakými jednotkami můžete pohybovat a bojovat.

Tip: podívejte se také nejlepší deskové hry, které jsem pro vás vybral.

Upozornění: hra se u nás neprodává v češtině, ale díky komunitě si můžete zdarma stáhnout jak celý návod v češtině, tak i třeba české texty k herním kartám. Link zde.

Základ mapy tvoří dvoustranná herní deska. Na ni přesně podle návodu rozložíte krajinné prvky, města, opevnění a nakonec jednotky.

Vítězí ten hráč, který jako první získá určený počet medailí v každé mapě. Medaile jsou za zničené jednotky či obsazené body a pro každý scénář se cíl liší.

V rámci bojů rozhoduje systém házení speciálními kostkami. Ty ovlivní výsledek útoku a chování jednotek po něm.

Herní vybavení

Kromě herní desky tvoří hru docela dost doplňků:

 • 44 dílků terénu
 • 10 žetonů vítězných medailí
 • 14 žetonů zvláštních jednotek
 • 4 oboustranné dílky bunkru a mostů
 • 42 figurek pěchoty
 • 24 figurek obrněných vozidel
 • 6 figurek dělostřelectva
 • 18 figurek překážek
 • 3 stojany na karty
 • 69 velitelských karet
 • 9 přehledových kartiček
 • 8 speciálních šestistěnných kostek

Moje dojmy

Memoir na první dojem lehce vystraší skoro třicetistránkovým návodem. Pravidla ale vlastně komplikovaná nejsou, náročné je jen pobrat na úvod. Samotný herní systém je zábavný a i díky vizualizacím na velitelských kartách i snadno přehledný.

I texty v angličtině můžete nakonec využít k rozšíření slovní zásoby školáků. A srdce všech milovníků tématiky WWII potěší početná skupina figurek.

Na hru jsem se těšil od letošního Deskohraní v Praze a po prvních několika hodinách hrají je z ní pánská část naší rodiny nadšená.

Hru jsme kupovali na Fantasyobchod.cz, který ji doručil obratem.

O autorovi

Zdeněk Dvořák

Už deset let žiju ve vlastním domě a je ze mě občasný a nešikovný kutil. Moje lepší polovička má zase cit pro krásné věci doma. Do blogu si odkládám, cokoliv mě okolo bydlení zaujalo, ale i tipy, jak trávit volný čas nebo ušetřit.

Přidat komentář

Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec