Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec

Jo Nesbo – Nůž

Poslední letošní beletrii jsem četl v dubnu a šlo o Selfies od Jussi Adler-Olsen. Od té doby jsem rozečetl hromadu byznys knížek, ale nedaří se mi je dočíst. Holt to chtělo zase příběhovou linku. Naštěstí nedávno vyšel nový Nesbo. Další příběh s Harry Holem jsem přečetl za tři dny.

První Holeovka, kterou jsem četl, byla Nemesis, která je až čtvrtým dílem dnes už dvanáctidílné řady. Čtení to bylo strhující a s každou další knihou dovedl Nesbo laťku udržet či pozvednout. Podařilo se mu to i s Nožem?

Podařilo.

Někdy bych rád viděl, jak Nesbo maluje schémata svých příběhů. Musí to být pekelná pavučina, v níž Jo kreslí vazby a propojení linek, které se na pozadí splétají.

V Noži si omotává čtenáře okolo prstu, jak je u něj dobrým zvykem. Podstrkuje mu jednotlivé vrstvy tak, že vidíte jediné logické vysvětlení. To Nesbo vzápětí dokonale rozbije, aby se příběh opět zamotal. A i když už se blížíte k posledním stránkám a je vám vše jasné, nakonec je to jinak.

Jasně, na některých konstrukcích zpětně vidíte, jak byly postavené a jak těžké by muselo být, aby se mohly reálně stát. O tom ale knihy jsou.

Kniha se podle mě docela číst i pokud neznáte předchozí příběhy, protože to důležité Nesbo šikovně připomene.

A už úvodní zápletka je pro Harry Holea tak fatální, že si říkáte, co horšího se tomu chlapovi může stát.

Bude mít Holeův příběh pokračování? Nevím, naštěstí mám ještě nepřečtené tři úvodní knihy, takže čekání nebude snad tak hrozné.

Kdybyste se chtěli kamarádit na Goodreads, jsem tam.

O autorovi

Zdeněk Dvořák

Už deset let žiju ve vlastním domě a je ze mě občasný a nešikovný kutil. Moje lepší polovička má zase cit pro krásné věci doma. Do blogu si odkládám, cokoliv mě okolo bydlení zaujalo, ale i tipy, jak trávit volný čas nebo ušetřit.

Přidat komentář

Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec