Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec

Jaký je šetřič vody pro sprchy od Watersavers?

Loni počátkem listopadu jsem se rozhodl vyzkoušet spořit vody. Jsme doma čtyři a pravidelné sprchování si už nějaký ten litřík vezme. Zaujal mě jednoduchý spořič RA10 a navíc od české firmy (Watersavers)

Princip spořiče je jednoduchý. Jde o mezikus, který namontujete mezi baterii a sprchovou hadici. Nebojte, je to triviální a zvládlo to i technické nemehlo, jako já.

Průtok vody regulujete jednoduše různou kombinací vložených těsnění, o zbytek se stará plastová vložka uvnitř.

Výsledky mě dost překvapily. Postupně jsem vyzkoušel různá nastavení, od mírné úspory s průtokem 10 litrů za minutu až po maximální spoření s průtokem 4 litry za minutu. Běžnou sprchou totiž proteče 15 až litrů vody za minutu.

Že vody skutečně proteče méně, i když se to na první pohled nezdá, si můžete sami vyzkoušet s nějakým kbelíkem. Anebo se stačí podívat na video níže.

Celková roční úspora může jít až do tisíců korun, protože šetříte nejen za vodu, ale i za její ohřev, menší průtok sníží nutnost ohřívání určitého objemu vody.

Sami si to dokážete spočítat i s pomocí statistiky z ministerstva zemědělství. Podle něj je průměrná spotřeba vody na osobu u nás 90 litrů na osobu a den, přičemž jedna sprcha spotřebuje v průměru 30 až 80 litrů, podle ekologického institutu Veronica je to 44 litrů na den. To je polovina vaší denní spotřeby vody.

Watersavers RA10 za 300 Kč jsem jej objednal v obchodě Econea, který vám můžu moc doporučit, pokud chcete zlepšit svůj ekologický otisk.

Zdroje:

O autorovi

Zdeněk Dvořák

Už deset let žiju ve vlastním domě a je ze mě občasný a nešikovný kutil. Moje lepší polovička má zase cit pro krásné věci doma. Do blogu si odkládám, cokoliv mě okolo bydlení zaujalo, ale i tipy, jak trávit volný čas nebo ušetřit.

Přidat komentář

Inlivi 💡 Blog o bydlení a životě vůbec