Už dva roky máme doma robotický vysavač od Neato, konkrétně model Botvac Connected Wifi. Jak změnil náš domací úklid? Musíme ještě vysávat ručně?

[toc]

Je tu někdo, koho baví vysávání? Dost o tom pochybuji. Možnost zbavit se této povinnosti byla lákavá, ale překvapilo mě, že s tímto nápadem přišla Marki. Většinou jakoukoliv elektroniku domů zatahuji já:).

Jaký vysavač jsem vybral a proč

Výběr byl náročný. Jako u všech spotřebičů jsem strávil hodiny studiem recenzí jak v češtině, tak v angličtině. A protože jsem náročný, propracoval jsem se postupně až k nejdražšímu modelu od Neato.

Pro hrálo několik faktorů. Jednak velikost baterie, čtverečních metrů máme doma k vysávání opravdu dost. V praxi vysavač sjíždí do 100 metrů plochy. Za druhé to byl tvar, který není kruhový, ale ve tvaru písmene D a měl si lépe poradit s rohy.

Neato s dobíjecí stanicí

Jako geeka mě samozřejmě zaujalo, že vysavač můžu ovládat přes aplikaci. Ještě více lákavé bylo avizované spojení s Google Home, kdy můžete vysavač ovládat hlasem. Tady jsem až po nákupu zjistil, že funkce je možná pouze v USA. To mě zamrzelo. I tak ale vysavač spouštím vždycky přes aplikaci.

Drahý model jsem vybral i proto, že ví, kterou plochu už vysával a nejezdí jen tak halabala.

Jak vysává

Nejprve uvedu věci, které se spíše nepovedly či nefungují podle očekávání.

Lidé mají od robotického vysavače spíše nereálná očekávání. Ušetří vám sice čas při samotném vysávání, ale musíte mu zase předem připravit terén, zatímco s ručním vysavačem prostě s věcmi, co překážejí, pohybujete operativně.

Jakmile cokoliv zůstane v čištěném prostoru, vysavač se to pokusí vysát. Máte židle okolo stolu tak, že se tam vysavač nedostane? Musíte je oddělat. Trčí vám někde kabely? Je třeba je oddělat.

Ledasco vyřeší magnetická páska, která byla k vysavači přibalena. Prostě ji položíte, kam je třeba a vysavač přes ni neprojede.

Magnetická páska v akci. zdroj. www.eta.cz

Zapeklité jsou některé kusy nábytku. Třeba na židli Geuther Family vysavač občas najdete až na spojovací příčku mezi nohami židle. Někdy z ní dokáže sjet, jindy ne.

Jestliže máte doma nerovnosti mezi místnostmi, jako třeba my, pak vězte, že okolo nich si Neato dobře neporadí. Stejně tak v rozích není vždy úplně bezchybný.

Nic z toho ale nepřebije to, jak vnímám úsporu času. Můj nejčastější scénář je, že po společné ranní snídani oddělám židle od stolu. Pro představu přikládám foto prostoru.

Náš obývák a jídelna, dvě místa, kde Neato nejčastěji uklízí. Foto.

Robot se hodí i na jednorázové rychlosti, kdy se někde něco vysype. Pak stačí jej vzít, postavit na místo a zapnout režim Spot, když vyčistí pouze plochu ve svém blízkém okolí.

Typicky u nás vysává tři povrchy. Dřevěné olejované parkety, pak různou dlažbu, kterou máme na chodbě a v kuchyni a pak linoleum, které je v zádveří. Všechny povrchy jsou hladké a pokud na zemi nemáte kus něčeho přilepeného, pak si s tím vysavač poradí.

Funkci mopování jsme nechtěli, ale docela by mě zajímalo, jak dobře to funguje.

Shrnutí

Protože od něj nečekám dokonalé vysávání, jsem s robotem naprosto spokojený. Ušetřený čas můžu věnovat něčemu jinému, třeba jinému úklidu:)

Jestli o robotickém vysavači uvažujete, určitě zvažte:

  • povrchy, které bude vysávat
  • velkost místností (podle toho vyberte kapacitu baterie)
  • zmapujte možné překážky v místnostech
  • nepočítejte s ním do dětského pokoje, typicky je tam minové pole různých hraček
  • máte domácí mazlíčky? Počítejte s větší spotřebou náhradních dílů

Někomu stačí na hrubý úklid i výrazně hloupější verze jako třeba Tesla RoboStar T30, kterou mají známí, aby levně vysávala chlupy z velkého psa. Hodně muziky za málo peněz zase nabízejí vysavače značky Xiaomi.

Zatím bez komentářů
Komentujte Cancel
Comments to: Jak se žije s robotickým vysavačem?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *